Eğitimde intihal ile nasıl mücadele edilir?

Eğitimde intihal, öğrenciler ve profesörler için ciddi bir endişe kaynağıdır. Birkaç kolay adımda intihalle nasıl mücadele edeceğinizi ve intihal içerikten nasıl kaçınacağınızı öğrenin. Günümüzde çoğu kolej ve eğitim kurumu, öğrencileri değerlendirmek için öğrenme sürecinde bir proje veya tez belgesinin sunulmasını zorunlu kılmayı tercih ediyor. Eğitimde intihal vakalarının artmasına neden oldu. Birçok okul öğrencisi ve üniversite öğrencisi, kasıtlı veya kasıtsız olarak intihal yapabilir. Eğitimciler, Copyleaks yardımıyla benzersiz içeriği kopyalanan içerikten hızlı bir şekilde ayırabilir.

Detect Plagiarism In Seconds with Copyleaks

Paste or upload your text/document and get started today for free with a 20 pages/month limited trial!

Eğitim Dünyasında İntihal

Eğitimde intihal yeni bir şey değil, ancak zamanla yaklaşım değişti. Plagiarism.org, her üç lise öğrencisinden birinin projelerini çevrimiçi kaynakları kullanarak intihal ettiğini kabul ettiğini söylüyor. Başka bir anket, katılan 24.000 lise öğrencisinin %58’inin intihal yaptığını ve %95’inin kağıt üzerinde çalışırken kopya çektiklerini kabul ettiğini ortaya koyuyor.

Daha önce öğretmenler, kopyalanan içeriğin varlığını deneyimlerine dayanarak tespit ederdi. Yazı stilinin tutarsızlığı, cümle yapısı ve ani ses değişikliği, bir kağıdın intihal içeriğine sahip olabileceğini işaret ediyordu. Artık öğretmenler, yanlışlıkla intihal de dahil olmak üzere intihalleri tespit etmek için bir öğrenci intihal denetleyicisi kullanabilir.

İntihal için Eğitim Belgeleri Nasıl Taranır?

Öğrenciler için Copyleaks ile eğitim belgelerini intihal için taramak çok kolaydır. Veritabanımız, yüklenen çalışmanın benzerliğini kontrol ederek, çevrimiçi kaynaklar, akademik dergiler, kullanıcı tarafından yüklenen veriler vb. ile karşılaştırarak intihal taraması yapar. Öğretmenler, intihal tespit etmek için araştırma belgesini Copyleaks’e yükleyebilir. İntihal denetleyicimiz yalnızca kopyalanan içeriği tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda öğretmenin bunun kaynağını öğrenmesine yardımcı olur.

 1. Kontrol etmek istediğiniz kağıdı tarayın. Düz metin, herhangi bir dosya biçimi ve hatta belirli URL’ler kullanılarak yapılabilir.
 2. Birbirleriyle karşılaştırabilmeniz için benzer içeriklerin intihal edilmiş kısımlarını ve bağlantılarını tanımlayan ayrıntılı bir rapor olacaktır.
 3. Diğer öğretmen ve öğrencilerle paylaşabilirsiniz.

Eğitimde İntihalle Mücadele Adımları

  1. İlk adım, akademik yazımda intihalden kaçınmak için ertelemeden uzak durmaktır. Onbirinci saatte bir proje üzerinde çalışmak, düşük kaliteli çalışmanın sunulmasına neden olabilir ve öğrenci, başka bir kaynaktan alıntı yapmadan bölümleri kopyalayıp yapıştırabilir. Öğrenciler intihalin sonuçlarıyla yüzleşmek istemiyorlarsa, çalışma tesliminden önce öğrenciler için intihal kullanabilirler. Makalenizde kullanmak istediğiniz kelimeleri ve fikirleri listeleyebilir, ardından kaynak ve referans makaleleri toplamaya çalışabilirsiniz. Çevrimiçi kaynakların veya kullandığınız diğer metin kaynaklarının bir listesini yapabilirsiniz.
  2. Bir belgenin çevrimiçi kaynağını bulamayabilirsiniz; açıklama gereği duyabilirsiniz. İntihalden kaçınmak için doğru ifade etmek çok önemlidir. Cümle yapısını, orijinal metindeki iki kelime birbirini takip etmeyecek şekilde değiştirmelisiniz. Bundan sonra bile, yazara kredi vermeniz gerekir.
  3. Tırnak işaretleri kullanın ve kaynağı belirtin – Bunlar, bir öğrencinin intihalden kaçınmasının en iyi yoludur. Kurumun atıf yapma kuralı yoksa öğrenciler geleneksel yöntemlere geçebilirler. Orijinal kaynağın adını belirterek uygun alıntılar yapabilirsiniz.
  4. Orijinal kaynaklara uygun atıfları yaptıktan sonra dipnotta referansları belirtmeniz gerekir. Kaynak gösterme biçimi kurumsal yönergelere bağlı olabilir, ancak genellikle çalışmanın adı, yazarı, baskısı, sayfa numarası vb.

Ya Eğitim Çalışmalarında İntihal Bulunursa?

Eğitimde intihal bulmak yaygındır, ancak kurumun eğitim politikasına bağlıdır. İntihalin başka sonuçlarını önlemek için öğrenciye başarısız not verebilir veya öğrenciyi uzaklaştırma veya okuldan çıkarma kararı verebilirler. Öğrencinin kariyerine zarar verir. Öğretmenler, öğrencinin başka bir öğrencinin çalışmasından kopyalandığından şüphelenirse, daha önce oluşturulmuş olanı bulmak için bilgisayarda ayrılmış belgelerin Meta Verilerini kontrol edebilir.

Ya İntihal Yapmakla Yanlış Bir Şekilde Suçlandıysam?

Bir öğrenci yanlışlıkla diğer öğrencilerden, çevrimiçi kaynaklardan veya kitaplardan kopyalama yapmakla suçlanabilir. Öğretmen, öğrencinin çalışmasındaki benzerlik yüzdesini belirlemek için bir intihal denetleyicisi kullanabilir. Öğrenci, nihai sonuca dönüşmeden önce araştırma makalesinin taslaklarını da gösterebilir. Öğretmenler ayrıca benzerlikleri karşılaştırmak için referans çalışması ve öğrencinin kağıdını yan yana koyabilir.

Biri Akademik Araştırmamı Kopyaladı Ne Yapmalıyım?

Çalışmanız zaten çevrimiçi yayınlanmışsa, yaygındır. Yeterli delili kullanarak kopyalanan verilerin kaldırılmasını talep edebilir ve orijinal belgenin yayıncısını veya site sahibini bilgilendirmeniz gerekir. Bunlar için izlemeniz gereken adımlar –

 1. Söz konusu web sayfasının ekran görüntüsünü alın.
 2. Şimdi dosyaya tıklayın, kaynak kodunu indirin ve sayfayı kaydedin.
 3. Şimdi, Archive.org’da oturum açın. Şimdi şüpheli URL’yi girin, içeriğinizi içeren sürümü alacaksınız.
 4. Site sahibiyle iletişime geçin. Küçük siteler için iletişim bilgilerini kolayca bulabilirsiniz. Kişi hakkında bilgi almak ve yinelenen içeriği kanıtla kaldırmak için WHO-IS hizmetini de kullanabilirsiniz.

Müşterilerimizin Hakkımızda Söyledikleri...

John Doe@username
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe@username
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe@username
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dünyanın En İyi Üniversitelerinden Öğretmenler ve Öğrenciler Tarafından Güvenilen

İçerik tablosu

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İntihal ile suçlanıyorsanız, belgenizin Meta Verilerini bulmaya çalışın ve kullandığınız taslakları öğretmenlerinize gösterin.
İntihal kanıtlamak için, metinler ve içerikler arasındaki benzerliği bulmak ve referans eserlerin bağlantılarıyla ayrıntılı bir sonuç elde etmek için intihal denetleyicilerimizi kullanabilirsiniz. İyi bir sonuç için Copyleaks’i kullanabilirsiniz.
Bir öğrencinin akademik makalesinde intihal içeriği varsa, kolej kendi politikalarına göre adımlar atabilir. Öğrenciye başarısız not verebilir veya okuldan atabilirler.

İlginizi çekebilecek Blog Yazıları:

How Did the Google Panda Algorithm Change the SEO Measures? Google Panda was rolled out in February 2011. Before Google Panda, the measures for optimization were aimed at manipulating search engine parameters

A Duplicate SEO Content Checker takes care of the audience by prioritizing their needs. It focuses on grabbing the attention of the audience and ensuring they don’t feel bored with repeated content.

Plagiarism occurs when information available in different sources is used without proper acknowledgment of the content creator’s source. People often indulge in plagiarism intentionally to complete a task that they lack the

Plagiarism is one of the most important issues that the educational community around the world is concerned about. It is unethical for a student to use somebody’s ideas or work, and pass

Telif hakkı ihlali ve atmanız gereken sonraki adımlar hakkındaki tüm soruları yanıtlamaktan mutluluk duyarız.